صفحه اصلی / کتابخانه مجازی / روزه در ادیان مختلف چگونه است؟
روزه در ادیان مختلف چگونه است؟- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

روزه در ادیان مختلف چگونه است؟

#روزه #دانستنی #بیشتر_بدانیم #ادیان

روزه را می توان یکی از ارکان اصلی ادیان به شمار آورد. در تمام ادیان الهی و بشری روزه به روش های مختلف وجود دارد. خداوند متعال در قرآن مجید می فرماید: کتب علیکم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم (بقره /۱۸۳ )؛ در این نوشتار با مروری بر ادیان و مکاتب گوناگون آیین روزه داری را بررسی می کنیم.

ادیان ابتدایی

با بررسی ادیان ابتدایی، می بینیم که روزه حتی در میان بومیان و قبایل ابتدایی تقدّس داشته است. قبایل بومی آمریکا معتقد بودند: روزه گرفتن در کسب هدایت و راهنمایی از روح اعظم مؤثر است. یکی از مراسم آن ها پرهیز از خوردن غذا بود.

نزد بسیاری از اقوام کهن، پرهیز از خوردن و آشامیدن یکی از ابزار ندامت به درگاه خداوند و به عنوان فدیه و کفاره گناهان بوده است.

مردم کهن مکزیک، امساک از خوردن غذا را به عنوان کفاره گناهان به جا    می آوردند و مدت آن از یک روز تا چند سال متفاوت بود. پارسایان آن ها برای رفع مصیبت ها و بلاهای همگانی، ماه ها از خوردن غذا خودداری می کردند.

در مصر کهن نیز پس از مرگ پادشاه، رعایای او روزه می گرفتند و از مصرف گوشت، نان، گندم، شراب و هر تفریحی پرهیز می کردند. آن ها حتی از استحمام، تدهین (مالیدن روغن به موی سر) و بستر نرم خودداری می کردند.

آیین هندوئیسم

ادیان بشری نظیر بودیسم و هندوئیسم نیز روزه و ریاضت های جسمی را برای تربیت جسم و روح پیروان خود ضروری می دانند.

پیروان این ادیان، معمولاً در ابتدای روزهای ماه جدید و جشن هایی مانند: شیوراتری (SHIVRATRI)، درگاپوجا(DURGA PUJA) و ساراسواتیپوجا (SARASWATI PUJA) روزه می گیرند. زنان شمال هند در روز کاروا ( KARVA CHAUTH) هم روزه می گیرند.

در این ادیان، نوع روزه، بستگی به خود فرد دارد. ممکن است روزه، امتناع از خوردن و آشامیدن هر نوع غذا یا نوشیدنی برای مدت ۲۴ساعت باشد، اما بیشتر شامل نخوردن غذاهای جامد است و نوشیدن مقداری آب یا شیر مجاز است.

در روزه شدید از غروب روز قبل تا ۴۸ دقیقه بعد از طلوع آفتاب باید از خوردن آب و غذا پرهیز کند ولی این روزه نیز می تواند به خود داری از خوردن یک یا دو وعده ی غذایی در روز و یا پر هیز از خوردن برخی از مواد غذایی نیز محدود شود.

هدف از این روزه، افزایش تمرکز در مدیتیشن MEDITATION یا عبادت، برای تطهیر درون است و گاهی هم به عنوان یک قربانی در نظر گرفته می شود.

در یکی از آیین های هندی زنان ۹ روز از ایام Navratri برای رفاه و طول عمر همسرانشان روزه می گیرند.

در شمال هند مراسمی دارند که در پنج شنبه روزه می گیرند و قبل از افطار با یاد آوری قصه ها و اساطیر هندی روزه خود را باز می کنند و سفره خود را با غذاهای زرد رنگ تزیین می کنند

آیین جاینیسم

پیروان آئین جین ، برای ایجاد آمادگی روحی خود در برخی از جشن ها و اعیاد روزه می گیرند. در این آیین، روزه، روش های گوناگونی دارد و به عنوان نمونه از خوردن هر گونه غذا از غروب امروز تا طلوع آفتاب روز بعد خودداری می کنند و یا در یک روش روزه داری دیگر، تنها از خوردن غذای جامد خود داری می کنند و یا به خوردن یک وعده غذا در روز کفایت می کنند و در آن وعده نیز غذای    بی مزه ای سرو می کنند. پارسایان این آئین، بهترین مرگ را، مرگ در اثر   پرهیز کامل از آب و غذا می دانند. حتی بسیاری از آن ها داوطلبانه راه روزه را در پیش می گیرند تا بدین طریق، به زندگی خود پایانی نیک بخشند.

هدف از روزه داری در آیین جاینیسم رسیدن به ( ahimsa ) است و بدین منظور در طول روزه به مراقبه می پردازند .

آیین بودیسم

شاهزاده سیدارتا یا همان بودا به راهبان خود توصیه می کرد که یک وعده غذا در روز بیش تر نخورند. همه فرقه های اصلی بودیسم، دوره هایی برای روزه دارند که معمولاً در روزهای چهاردهم ماه و دیگر روزهای مقدس است. در آیین بودا، روزه به معنای خودداری از خوردن غذاهای جامد است، و استفاده از برخی مایعات مانعی ندارد. روزه بودائیان، روشی برای پاک سازی نفس است.

راهبان بودایی، تراوادین(THERAVADIN) و تِندایی(TENDAI)، برای آزادسازی ذهن و بعضی از راهبان بودایی کشور تبت، برای این که به اهداف یوگا برسند، روزه می گیرند.

بسیاری از راهبان و راهبه های بودایی مذهب، تنها به یک وعده غذا در روز    اکتفا می کردند و بعد از ظهر چیزی نمی خوردند و اول ماه و نیمه ماه را روزه کامل می گرفتند. امروزه مردم عامی بودائی هر ماه چهار بار روزه داشته و به گناهان خود اقرار می کنند. هم چنین در استقبال از سال روز فوت بودا، مدت پنج روز از خوردن گوشت خودداری می کنند.

لامائیست ها، که فرقه ای از بودائیان هستند نیز بعضی روزهای هر ماه را به غذای آردی و چای بسنده می کنند. اما پارسایان این فرقه، در طول چهار روز تا غروب آفتاب هیچ مواد غذایی مصرف نمی کنند.

مردم تبت در مراسمی به نام نانگ نس (روزه مدام) چهار روز، روزه می گیرند. آن ها دو روز اول را با دعا، اقرار به گناهان و تلاوت متون مقدس به سر می برند و روز سوم به شدت پرهیز می کنند و هیچ نمی خورند. به طوری که حتی آب دهان خود را هم فرو نمی برند. آن ها این روزه را با دعا و اقرار به گناهان، تا طلوع آفتاب در روز چهارم ادامه می دهند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه

ادامه مقاله در فایلPDF

حجم فایل : ۲۵۰کیلوبایت |  نوع فایل : PDF

 دانلود مقاله

این مطالب را نیز ببینید!

راهکار عملی تربیت دینی کودکان در دوره‌ی پیش از دبستان- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

راهکار عملی تربیت دینی کودکان در دوره‌ی پیش از دبستان

در این مقاله در پی آنیم که به راه‌های عملی در تربیت دینی کودکان، در دوره‌ی پیش از دبستان،با توجه به ویژگی‌های فطری دین‌خواهی و خداجویی کودکان پیش دبستانی و نیز با درنظر گرفتن احادیث و رهنمود‌های بزرگان دین، دست یابیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.