صفحه اصلی / اجتماعی / «ناسا» منابع پنهان انتشار گاز متان را فاش کرد/ عکس توده عظیم متان در جنوب تهران/ اینبار زاکانی کوتاه می آید؟

«ناسا» منابع پنهان انتشار گاز متان را فاش کرد/ عکس توده عظیم متان در جنوب تهران/ اینبار زاکانی کوتاه می آید؟

به گزارش «اینترستینگ انجنیرینگ»، داده‌های جمع آوری شده توسط «امیت» به دانشمندان و سیاست‌گذاران برای مبارزه با یکی از قوی‌ترین گازهای گلخانه‌ای دخیل در گرمایش جهانی یاری می‌رساند. «امیت» در ابتدا طراحی شده بود که ۱۰ ماده معدنی مهم در مناطق خشک زمین را نقشه‌برداری کند؛ موادی که از طریق ایجاد گرد و غبار بر آب و هوا تاثیر دارند.

این ابزار همچنین می تواند متان را شناسایی کند هر چند که هدف اصلی آن نبوده و صرفا یک مزیت جانبی آن محسوب می شود. «امیت» از اوت ۲۰۲۲ تاکنون بیش از ۷۵۰ منبع انتشار گاز متان را شناسایی کرده است؛ منابعی از کوچک و بزرگ از دورافتاده تا شهری و از انتشار گاه و بیگاه تا مداوم.

به گزارش ایرنا، یک مطالعه جدید انتشاریافته در «پیشرفت‌های علم» نشان می دهد که چگونه ابزار «امیت» با عملکرد خود از انتظارات سازندگان آن فراتر رفته است.

متان گازی است که گرما را در اتمسفر زمین با تاثیر بیشتری از دی‌اکسید کربن محبوس می کند. متان برای مدت حدود ۱۰ سال در هوا می ماند اما در این مدت می‌تواند زمین را تا حد ۸۰ برابر بیشتر از دی‌اکسید کربن گرم کند. متان توسط فعالیت های مختلف انسانی مانند کشاورزی، استخراج نفت و گاز و سایر صنایع و دفن زباله در زیر خاک تولید می شود.

امیت با مشخص کردن منابع انتشار گاز متان می تواند به اپراتورهای (دست اندرکاران) این فعالیت ها کمک کند تا تاثیر زیست محیطی کار خود را کاهش دهند و تغییرات آب و هوایی را محدود سازند. این ابزار علمی ناسا قادر به تشخیص منابع مختلف با اندازه‌های متفاوت از ده‌ها هزار پوند متان در ساعت تا صدها پوند متان در ساعت است؛ این توانایی اهمیت زیادی دارد زیرا به شناسایی «ابرانتشاردهندگان» متان کمک می‌کند.

 

این مطالعه جدید داده‌های به دست آمده از «امیت» را با داده‌های جمع‌آوری شده با ابزارهای هوابردی که بر فراز مناطق مشخصی برای اندازه‌گیری مقدار متان پرواز می‌کنند، مقایسه کرده است. این مطالعه نشان داد که امیت می تواند ۶۰ تا ۸۵ درصد از ستون‌های دود متان را که توسط ابزارهای هوابرد دیده می‌شوند، مشخص کند. ابزارهای هوابرد نسبت به امیت حساس‌تر بوده اما همچنین پرهزینه‌تر و محدودتر هستند و نمی توانند همه مناطق جهان را پوشش دهند. اما امیت از محل استقرار خود در فضا در فاصله ۴۰۰ کیلومتری بالای زمین، زاویه دید بهتری از کل جهان دارد.

نقشه‌های ستون‌های دود متان در جهان را اگر از طریق این وب‌سایت با جزئیات بیشتر جستجو کنید می توانید نقشه های گاز را در کشورمان پیدا کنید. که با توجه به جنجال هایی که پارسال درباره وجود متان در تهران بوجود آمد، عکس مربوط به شهر تهران را در اینجا قرار می دهیم که حکایت از وجود توده عظیمی از متان در جنوب پایتخت دارد. پارسال واکنش هایی به این موضوع شده بود که مهمترین آنها اظهار نظر شهردار تهران بود. آیا امسال و با انتشار عمومی گزارش ناسا آیا علیرضا زاکانی درباره وجود این گازها کوتاه می آید و فکری به حال بحث زباله ها (که برخی مدعی اند منبع انتشار گاز متان ناشی از آنهاست) خواهد کرد؟

بیشتر بخوانید:

شهردار تهران: گزارش ناسا درباره ابر متان در تهران برای ما اعتبار ندارد/ می خواهند بعدا مبتنی بر آن فشاری را بر ما ایجاد می کنند

محیط زیست وجود متان را تایید و شهرداری تهران تکذیب کرد

 

این مطالب را نیز ببینید!

داستان سقوط امیر/ تتلو، از شهرت در ایران تا شکنجه زنان در ترکیه/ ستاره ابتذال چگونه افول کرد؟

به گزارش خبر فوری، انتشار خبر دستگیری امیر تتلو و انتقالش به ایران نشان داد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.