صفحه اصلی / بیشتر بدانیم... / دانستنی هایی در مورد ورزش یوگا
دانستنی هایی در مورد ورزش یوگا- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

دانستنی هایی در مورد ورزش یوگا

#یوگا #دانستنی #بیشتر_بدانیم
یوگا ورزشی جسمی و روانی (فکری) می‌باشد که در شبه قارهٔ هند و توسط هندوها به وجود آمده‌است. ریشه یابی دقیق این ورزش که توسط چه شخصی و دقیقآ چگونه بوجود آمده کمابیش ناممکن است. چرا که تاریخ شکل گیری یوگا به سال های بسیار دور برمی گردد.
واژه Yoga در اصل از واژهٔ «یوج»(Yuj) در زبان سانسکریت که به معنی یکپارچه سازی و یگانگی است، می باشد. واژهٔ «یوج» با واژگان «یک» و «یگانه» در فارسی خویشاوند است. برخی نیز باور دارند که Yoga از واژهٔ پارسی «یوغ» گرفته شده‌است.آنان(آریایی ها) برای شخم زدن گاوها را به یوغ (اوستایی: یَوگ، (به هم بستن)، سنسکریت: یوگا) می‌بستند.
یوگا از طرفی به معنای «کنترل کردن» آمده‌است و در آن صورت یوگا را می‌توان علم کنترل امواج فکر و علم مهار قوای ذهن به منظور تسلطی همه جانبه بر توان بالقوه خود دانست. در این صورت به این دانش «روش» که همانا کنترل قوای تن و فکر است تأکید می‌شود. با توجه به چنین درکی، یوگا، در کتاب شاندیلیوپانیشاد (Shandilyopanishad)، این گونه تعریف شده‌است:

«یوگا عبارت است از کنترل امواج ذهنی.»

از طرف دیگر می‌توان یوگا را به معنای نظاره کردن و دیدن، در نظر گرفت که در نتیجه یوگا علم نظاره خود و خودشناسی است. بدین ترتیب غایت این دانش آشکار می‌شود. یعنی واقع شدن در طبیعت اصیل خویش و شکافتن تمامی حجاب های نفسانی. بر همین اساس در باگاواد گیتا (Bhagavad gita) اوج یوگا، رؤیت ذات درونی از طریق ذهن پاک و خالص شده توصیف شده‌است و سرانجام یوگا را به معنی «وصل و یکی شدن» نیز ترجمه کرده‌اند که در آن صورت غرض از انجام تمرینات یوگا آشکار و هویدا می‌شود. به این معنا، یوگا عبارت است از عملکرد هماهنگ قوای فردی و اتحاد قوای ذهنی (Chitta shakti) با قوای حیاتی تن و حواس (Prana shakti) که منجر به تلخیص انرژی، توسعه آگاهی و در نهایت اتحاد با آگاهی متعال خواهد شد. بنابر این تصور، در رودرایا مالاتانترا (Rudrayamatantra) گفته شده : «یک یوگی، فقط در اتحاد با آگاهی متعال، به تجربه یوگا نایل می‌گردد.» بدین ترتیب هر کدام از معانی واژه یوگا، قسمتی از این معرفت عمیق باطنی را آشکار می‌سازد و اختلاف ذاتی در میان آن ها دیده نمی‌شود.
یوگا دارای ابعاد فلسفی و در عین حال کاربردی می‌باشد. به گفته کارشناسان این ورزش، فلسفه یوگا با روح درونی انسان، گیتی و چگونگی ارتباط و پیوستگی این دو سروکار دارد. تمرینات یوگا می‌تواند روح انسان را تقویت کند و آن را به آفریننده جهان هستی نزدیکتر کند، تا بدین صورت انسان از لحاظ روحی، درک بیشتری به خود و خدای خود داشته باشد.

یوگا شناختی مستقیم و بی واسطه از ژرفای هستی خویش و هماهنگی با قوانین طبیعت است. این معرفت شهودی در پی سلوکی پی گیر و عشقی صادقانه حاصل می‌شود. در پی این سلوک، فرد تسلطی همه جانبه بر قوای تن، احساسات و افکار خود پیدا می‌کند و در نهایت می‌تواند خود را از حیطه تغییرات احساسی و نگرانی های فکری فراتر برده، در عمق قلب خود قرار یابد، جایی که تلاطمات فکری و محیط خارجی قادر نیست تأثیری بر آن داشته باشد. در مورد واژه «یوگا» اختلافاتی دیده می‌شود و آن را به معانی :اتحاد و وصال، رؤیت و نظاره و کنترل و به زیر یوغ آوردن به کار برده‌اند. نه تنها در مورد ریشه واژه یوگا اختلافاتی دیده می‌شود، بلکه در تعاریف و توضیحات مشروحی که درباره یوگا در متون گوناگون آمده نیز تفاوت هایی وجود دارد. این در حالی است که متون کهن و مختلف یوگا، تعاریف متنوع یکدیگر را تأیید کرده‌اند. ولی در واقع هیچ تعریف مشترکی پیرامون این تجربه عمیق ارائه نشده‌است. ظاهراً در اکثر موارد، زاویه دید اساتیدی که یوگا را تعریف کرده‌اند با یکدیگر متفاوت بوده‌است.

یوگا تعریفی از یک گروه محدودی از تمرینات یا حالت معینی نیست، بلکه بیشتر اشاره به مجموعه‌ای از فنون، از ساده تا بسیار پیشرفته، و احوال باطنی مختلف و در واقع یک سیر و سلوک کامل دارد.

روشن بینان و دانایان بسیاری، بویژه در هند، در پس سال ها تزکیه نفس و مراقبه‌های ژرف، حالاتی متفاوت از آگاهی را کشف و تجربه کردند. مجموعه این حالات و فنون و تعالیمی که برای درک و وصول به این احوال توسط آن مردان خردمند طراحی و دریافت شد یوگا خوانده می‌شود.

هر کدام از این خردمندان، جنبه‌هایی خاص از این معرفت گسترده را مورد توجه قرار داده، براساس آن تعریفی ارائه کرده‌اند. البته این تعاریف از هم بیگانه نیستند. آن ها تماماً در حول خودشناسی و بالا بردن توان فردی و توسعه آگاهی متمرکز می‌باشند. ولی برخی روش این علم و بعضی غرض از اجرای این فنون و گروهی نیز غایت این تعالیم را توصیف و تشریح کرده‌اند. بنابر این برای درک بهتر از این معرفت گسترده و نه چندان روشن، مطلوب تر آن است که این تعابیر مختلف را در کنار هم گذاشته و از همه آنها بهره ببریم.

دانستنی هایی در مورد ورزش یوگا2

فواید و ویژگی‌ها

یوگا فواید و ویژگی‌های گسترده‌ای دارد. توجه کنید که اگر این ورزش به طور مرتب و از سنین پایین (کودکی) شروع و پی‌گیری شود، فواید آن چند برابر خواهد شد. از فواید یوگا می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:
 تقویت در دقت و تمرکز
 تقویت تفکر و روشن بینی و امیدواری
 تقویت قدرت تخیل و خلاقیت
 تقویت اعتماد به نفس و مثبت گرایی
 تقویت قابلیت هماهنگی ذهنی با فیزیکی بدن (کنترل بهتر بدنی)
 تقویت اعتقاد (اعتقاد به خالق هستی با برانگیختن قدرت اندیشه و آرامش)

رژیم غذایی در یوگا

رژیم غذایی در سلامت انسان بسیار اهمیت دارد. در یوگا سه نوع رژیم غذایی وجود دارد که عبارتند از :
راجاسی، تاماسی و ساتویک
رژیم غذایی راجاسی شامل غذاهای غیر گیاهی و پر انرژی می باشد.
رژیم غذایی تاماسی ترکیبی از راجاسی و ساتویک می باشد. به معنی غذاهای غیر گیاهی و گیاهی و البته پر ادویه است؛ این رژیم غذایی افراد را کم حوصله و پرخاشگر می کند.
اما رژیم غذایی ساتویک، گیاهی ا ست و برای چاشنی آن از کمی ادویه هم استفاده می شود. این رژیم غذایی مورد توصیه یوگی ها می باشد. این رژیم غذایی، گوارشی آسان را به ارمغان می آورد.
احساس سبکی و تعادل به وجود می آید و تعادل هورمونی بدن در حد مطلوب نگه داشته می شود.

چه کسانی می‌توانند یوگا تمرین کنند؟

همۀ افراد در هر سنی که باشند، با هر درجه از انعطاف پذیری، می‌توانند یوگا تمرین کنند. فقط کافی است که کلاس هایی متناسب با سطحشان را انتخاب کنند: مبتدی، متوسط، پیشترفته و… . بیشتر مشکلات احتمالی پزشکی در ارتباط با مفاصل هستند، اگر پوزیشن ها شدید باشند یا به مدت طولانی حفظ شوند یا عمل تنفس به درستی انجام نشود، ممکن است مشکلاتی برای فرد ایجاد کنند.

حرکات و حالت‌ها

دانستنی هایی در مورد ورزش یوگا1
تمرینات اصلی (وضعیت‌های) یوگا که به آن ها آسانا نیز گفته می‌شود، تمرینات کششی بی خطری هستند که به غیر از انعطاف پذیری و تمرکز فکری، خستگی را از بدن شما دور می‌کنند.

آساناها
پدم‌آسانا (نیلوفری) • شیرش‌آسانا (روی سر) • سروانگ‌آسانا (شانه‌ای) • متسی‌آسانا (حالت ماهی) • اوشترآسانا (شتری) • اوتان‌آسانا (کرنشی) • پسچیموتان‌آسانا (کشیده) • بهوجنگ‌آسانا (حالت مار کبرا) • دهانورآسانا (کمانی) • هال‌آسانا (شخمی) • وجره‌آسانا (الماسی) • شاوآسانا (مُرده) • چکرآسانا (چرخی)
دیگر حالت‌ها
پرانایامه (مهار تنفس) • سوریا ناماسکارا (درود خورشید) • مودرا (دست‌نشانه) • کریا (جنبش‌ها)
در نوشته های بعدی، توضیحاتی در خصوص آموزش حرکات مختلف یوگا خواهید خواند.
منبع: ویکی پدیا

این مطالب را نیز ببینید!

دانستنی های کوتاه علمی از جهان طبیعت2- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

دانستنی های کوتاه علمی از جهان طبیعت

جهان طبیعت پر از راز و رمز هایی است که انسان ها به مرور زمان به این راز ها پی می برند در این نوشته با عنوان دانستنی های کوتاه علمی از جهان طبیعت به برخی از این شگفتی ها و همچنین اطلاعات عمومی که حتماً دانستن آن ها برای ما و دیگران مفید می باشد، اشاره شده است.

۲ دیدگاه‌ها

  1. مطلب خیلی عالی بود ممنون
    یوگا ورزش مورد علاقه منه!

  2. سلام از اینکه به نظرات مخاطبین و بازدیدکنندگان توجه می کنید. از کارشناسان سایت بسیار ممنونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.