صفحه اصلی / زندگی شهری / چگونه نان رابرای مدت چند روز در منزل نگهداری کنیم؟
چگونه نان رابرای مدت چند روز در منزل نگهداری کنیم؟-درست مصرف کنیم - آموزش همگانی - آگاهی مصرف

چگونه نان رابرای مدت چند روز در منزل نگهداری کنیم؟

۴۰-۳۰ سال پیش نیز نان مورد نیاز، به صورت روزانه خریداری می‌شد و حتی بعضی از خانواده‌ها روزانه دو بار نان می‌خریدند (نان صبح و نان شب)، اما امروزه با افزایش جمعیت خرید نان روزانه به فراموشی سپرده شده است. در گذشته، وسیله حمل نان فقط سفره‌های پارچه‌ای بود و مردم عملاً نان را پس از خنک کردن داخل این سفره‌ها قرار می‌دادند و به منزل می‌بردند، اما امروزه با افزایش کیسه‌های پلاستیکی، نان خریداری شده، بلافاصله داخل این کیسه‌ها قرار می‌گیرد و به دلیل تجمع بیش از حد بخار نان در کیسه، سرعت بیات شدن آن افزایش می‌یابد. پس با تغییرات ایجاد شده در شیوه زندگی، سعی کنیم به اندازه نیاز و درست خریداری و مصرف کنیم و درخرید نان به نکات زیر توجه نماییم :

  • سالم باشد

خصوصیات نان سالم عبارتند از :

 الف- از رنگ و بوی خوبی برخوردار بوده و اشتهاآور باشد.

 ب- به راحتی تکه شود و در هنگام تکه کردن کش نیاید.

 ج- در هنگام جویدن باعث خستگی دهان نشود.

 د- پس از خوردن برای دستگاه گوارش مشکلی ایجاد نکند، یعنی باعث ترش کردن، نفخ معده و… نشود.

۲- نان فاقد جوش‌شیرین باشد، چرا که استفاده از جوش‌شیرین سبب بدبو، بدطعم، بدرنگ شدن و ایجاد ضایعات در نان می‌شود.

۳- نان را به اندازه بخریم، چرا که خرید نان مازاد بر نیاز روزانه، یکی از علل افزایش ضایعات نان است (مصرف نان روزانه هر فرد در کشور ما به طور متوسط ۳۲۰ گرم می‌باشد).

۴- پس از خرید، اجازه دهیم نان خنک شود و بخار آن تخلیه گردد.

۵- نان را تا حد امکان در سفره پارچه‌ای حمل نماییم.

۶- در صورتی که نان خریداری شده بیش از نیاز یک وعده باشد، مابقی آن را به قطعات کوچک تقسیم کنیم و در کیسه‌های مخصوص فریزر – به گونه‌ای که منفذی نداشته باشد – به اندازه هر وعده بگذاریم و آن را در فریزر قرار دهید.

۷- یک ربع تا بیست دقیقه قبل از مصرف، نان فریز شده را بیرون بیاورید و در معرض هوا قرار دهید تا قابل مصرف گردد.

قطعا با رعایت موارد مذکور، بخشی از ضایعات نان خانوار کاهش خواهد یافت.

بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهند که محصولاتی مانند انواع نان در شرایط محیطی و درجه حرارت خنک آشپزخانه (دمای بین ۲۱ تا ۳۵ درجه سانتیگراد که بهترین محدوده دمایی برای ذخیره نان می‌باشد) می‌توانند برای مدت کوتاه و مناسب (۲ تا ۳ روز) نگهداری شوند و این در حالی است که نگهداری در شرایط یخچال (در محیط سردتر از معمول) به بیات شدن سریع‌تر محصول کمک خواهد نمود (دمای بین ۵/۶- تا ۱۰+ درجه سانتیگراد منجر به افزایش سرعت سفت شدن بافت داخلی نان می‌گردد).

تجربه و تحقیق نشان داده است که نگهداری در فریزر، مناسب‌ترین روش برای نگهداری فرآورده‌های نانوایی می‌باشد. قاعده کلی این است که محصولات قابل فریز شدن (مانند نان) هر چه سریع‌تر در فریزر قرار گیرند، میزان کاهش کیفیت و آسیب دیدن محصول کمتر بوده و حداکثر تا ۳ ماه قابل نگهداری خواهند بود (دمای بین صفر تا ۵/۶- درجه سانتیگراد اثر بیات‌شدگی به اندازه یک روز بر نان داشته و در دمای کمتر از ۵/۶- درجه سانتیگراد، تمامی عوامل مؤثر بر بیات شدن نان، برای مدت نامحدودی متوقف خواهند شد).

شرایط نگهداری نان در فریزر

برای نگهداری نان در فریزر لازم است نان خریداری شده کاملاً خنک شود، به قطعات کوچک و مناسب تقسیم گردد و پس از قرار دادن در کیسه‌های پلاستیکی مناسب در حداقل زمان ممکن به فریزر انتقال یابد. برای مصرف نیز مقدار مورد نیاز را از بسته خارج و برای خروج از حالت انجماد در بسته پلاستیکی و در محیط اتاق یا آشپزخانه قرار گیرد. بهتر است درب بسته نان به صورت باز باشد تا رطوبت محتوی بسته اجازه خروج داشته باشد.

اگر نان قبل از بسته‌بندی خنک نشود، به دلیل تعریق رطوبت موجود در نان، پوسته نان بسته‌بندی شده حالت خیس و مرطوب به خود می‌گیرد و محیطی مناسب برای رشد کپک ایجاد خواهد شد. علاوه بر این باعث بیات شدن زودرس، افزایش ضایعات نان و ایجاد بیماری گوارشی می‌گردد.

در فرآیند انجماد همیشه توصیه می‌گردد اگر قطعه نان خیلی بزرگ نباشد، تا حد امکان به صورت کامل (برش نخورده) منجمد گردد، چون در این حالت قابلیت حفظ طعم و بو افزایش می‌یابد.

زمانی که قطعات کامل یا بریده شده نان در بسته‌های پلاستیکی برای فریز کردن آماده می‌شوند، خارج نمودن هوای موجود در کیسه یا بسته مربوط به نگهداری نان، روند بیات شدن و همچنین تشکیل کریستال‌های یخ را کاهش می‌دهد و طبیعی است که نان نگهداری شده پس از خروج از حالت انجماد، شادابی بافت و مزه خود را بیشتر حفظ خواهد نمود.

چگونه به وسیله فر یا مایکروویو نان را از حالت انجماد خارج نماییم؟

الف) خروج از انجماد در فر:

در موارد ضروری و نیاز فوری می‌توان نان فریز شده را از بسته‌بندی خارج نمود و برای گرم شدن، آن را مستقیماً در فر قرار داد که طبیعی است در این حالت، نان خشک‌تر از حالت طبیعی خواهد بود، ولی برای این امر لازم است ابتدا نان از بسته پلاستیکی خارج شده و به طور کامل در یک لفاف آلومینیومی پیچیده شود و سپس در فر با دمای ۱۷۵ درجه سانتیگراد، برای مدت حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه (بسته به حجم قطعه نان) قرار بگیرد.

ب) خروج از انجماد در مایکروویو:

خروج از انجماد نان با بهره‌گیری از مایکروویو نیز میسر است که در این حالت، به دلیل انتقال مولکول‌های آب، خروج از انجماد صورت می‌گیرد و با توجه به زمان‌های انتخابی کنترل شده، می‌توان نانی بسیار ترد، نرم و یا مرطوب و بعضاً خمیری و لاستیکی به دست آورد.

منبع:

http://www.salamatnews.com

این مطالب را نیز ببینید!

با معتادان شیشه ای چگونه باید رفتارکرد؟-درست مصرف کنیم - آموزش همگانی - آگاهی مصرف

با معتادان شیشه ای چگونه باید رفتارکرد؟

خطرات زندگی با معتادان شیشه و آمفتامین ها بسیار بیشتر از دیگر معتادان است؛ ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.